KORONA VİRÜS VE HAMİLELİK - HALK54 - GERADO Derneği
15924
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-15924,theme-bridge,woocommerce-no-js,tribe-no-js,tribe-events-page-template,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,columns-4,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
Category
BASINDA BİZ, KÖŞE YAZILARI
About This Project

Kıymetli anne adayları;
Dünya olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bu süreçte Sağlık Bakanımız Sn.Fahrettin KOCA da cansiperane bir mücadele vermekte. Bu verilen emeklerin karşılığını görmemiz için  toplum olarak daha bilinçli olmamız gerekiyor. Kendimiz için dikkat ettiğimiz müddetçe toplum da düzelir. Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü vatandaşlarımız kadar hamilelerimiz de daha dikkatli olmalı.

Peki gebeler bu süreçte ne yapmalı ?    
Dünya Sağlık Örgütü’nün korona virüs hakkında gebelere tavsiyeleri:
Öksürdüğünüzde mendil kullanın, ağzınızı örtün. (Dİrseğinizi kullanmak iyi bir yöntemdir.)
Hasta olan insanlardan sakının.

Ellerinizi sık sık sabun ve su veya alkol bazlı el dezenfektanı kullanarak temizleyin.
Bunlar kişisel hijyen amaçlı tavsiye edilen önlemler. Şuana kadar bebeğe ve gebeliğe fizyolojik etkileri ile ilgili somut bir veri de yok. Ben bambaşka bir pencereden bakıyorum. Huzurlu bir bebeklik ve çocukluk döneminin temelleri anne rahminden itibaren atılmaya başlanıyor. Bu süreçte gereksiz yüksek doz panik ve korku ile bebeğimizi stres ile olumsuz etkilemekten kaçınalım. Çünkü stres hem bebeğe hem de gebeye ciddi zarları var. Kıymetli anne adayları bu izole dönemi çok iyi bir fırsata çevirebilirsiniz. Günlük sıcak duş alarak kişisel hijyeninizi sağlayıp, bebeğiniz ile güzel sohbetler edeceğiniz ana çevirebilirsiniz. Sosyal medya ve interneti doğumunuza katkı sağlayacak faydalı bilgiler edinecek şekilde kullanabilirsiniz. Eşiniz ile daha yakın bir şekilde çocuğunuza odaklanabilirsiniz. Çocuğunuzun  bu süreçten en az etki ile etkilenmesini istiyorsanız lütfen rahat hissetmenizi sağlayın. Kişisel meditasyonlar, gevşeme egzersizleri yapabilrsiniz. Bu şekilde gevşeyerek rahat doğumun da ilk adımlarını atmış olursunuz.

Bizler GERADO Anneliğe ve Gebeliğe Destek Derneği olarak tüm kadınlarımızın yanındayız. Korona virüs şüphesi ile şuan faaliyetlerimize ara vermiş bulunmaktayız. İnşallah süreç tamamlandıktan sonra sizler ile Doğumda Farkındalık oluşturmak adına sahalarda görüşmek temennisiyle. Sevgiyle kalın.

Yasin BİLGİN

GERADO

Anneliğe ve Gebeliğe Destek Derneği Başkanı

E-Posta: info@gerado.org

 

https://www.halk54.com/korona-virus-ve-hamilelik-makale,140.html

Call Now ButtonRandevu Al
WhatsApp chat